Łożyska liniowe Typy i rodzaje łożysk liniowych

Łożyska liniowe zamknięte

Najpopularniejszym łożyskiem liniowym jest łożysko liniowe zamknięte. Umożliwia ono w bardzo prosty sposób uzyskanie przesuwu liniowego. Do tego wystarczy hartowany powierzchniowo wałek prowadzący podparty z dwóch stron. Podparcie można zrealizować za pomocą wsporników końcowych, które mocno zaciskają się na wałku uniemożliwiając jego przesuwanie i zmniejszając ugięcie wałka. Od jakości wspornika końcowego w dużym stopniu zależeć będzie ugięcie wałka prowadzącego. Łożysko liniowe montuje się w otworze, który musi być wykonany z tolerancją h7 oraz zabezpiecza się pierścieniami segera. Łożysko posiada na swej obudowie dwa rowki do umieszczenia pierścieni.  Łożyska liniowe zamknięte w systemie metrycznym mogą być wykonane w 2 rożnych wersjach wymiarowych. Wersja LM to wersja tak zwana japońska ponieważ pierwowzorem łożysk o tych wymiarach był japoński koncern THK specjalizujący się w produkcji elementów techniki liniowej. Wersja KB to wersja europejska łożyska liniowego. Liderami w produkcji łożysk o tych wymiarach jest BOSCH REXROTH oraz INA. Łożysko liniowe składa się z tulei wykonanej ze stali łożyskowej, koszyka kulkowego wykonanego najczęściej z tworzywa sztucznego lub ze stali, kulek umieszczonych w kanałach kulkowych i pierścieni uszczelniających na zewnętrznych stronach tulei. Istnieją również łożyska liniowe wykonane z tworzywa sztucznego posiadające tylko wkładki hartowane po których przemieszczają się kulki. Takie łożyska często posiadają ruchome wkładki umożliwiające kompensacje nie osiowości wałka prowadzącego. Systemy z zamkniętym łożyskiem liniowym cieszą się od dawna dużym zainteresowaniem ponieważ zapewniają bardzo precyzyjny przesuw liniowy za niewielką cenę.  Istnieją różne obudowy łożysk liniowych lub gotowe zestawy łożyska liniowego w obudowie. Łożysko liniowe w obudowie ułatwia budowę maszyny gdyż nie trzeba wykonywać precyzyjnego otworu do montażu łożyska.  Obudowę z zamontowanym łożyskiem wystarczy przykręcić do konstrukcji maszyny za pomocą czterech śrub. Istnieją również wersje tandemowych obudów, w których zamknięte są 2 łożyska liniowe. Umożliwia to uzyskanie większej nośności zespołu.

Wadą systemu z łożyskiem liniowym zamkniętym jest ugięcie wałka prowadzącego pod wpływem ciężaru przemieszczanego elementu jak i ciężaru własnego wałka. Aby zniwelować ugięcie można zastosować wałki liniowe o większej średnicy ale wtedy układ przemieszczenia liniowego zaczyna nabierać gabarytów. Z uwagi na tą wadę przesuwy takie stosuje się zazwyczaj na niewielkie odległości, takie gdzie wałek nie będzie mógł się ugiąć lub jego ugięcie będzie bardzo niewielkie.

Ugięcie wałka prowadzącego można obliczyć korzystając ze wzorów umieszczonych na tej stronie Obliczanie ugięcia wałka prowadzącego

 

Leave a comment

Your comment

Łożyska liniowe is powered by WordPress | Entries (RSS) and Comments (RSS)|