Łożyska liniowe Typy i rodzaje łożysk liniowych

Łożyskowanie wałów wielkogabarytowych

Nie jest wielkim problemem dobranie właściwych łożysk czy też opraw dla wałów o niewielkich gabarytach, które dodatkowo nie powodują dużych obciążeń promieniowych czy też osiowych. Problem pojawia się natomiast, kiedy trzeba dobrać odpowiednie łożysko, które będzie łożyskowało wał o dużych gabarytach, który to wał powoduje bardzo duże obciążenia zarówno promieniowe, jak również obciążenia osiowe.

łożyska w obudowie

Wówczas konieczne jest dobranie łożyska w obudowie.

Obudowa chroni łożysko przed uszkodzeniem, zabrudzeniem, zwiększa jego sztywność i moc osadzenia na konstrukcji. W ten sam sposób zresztą działają łożyska do skrzyni biegów, które także poddawane są stosunkowo dużym obciążeniom. Nawet niewielkie i stosunkowo wytrzymałe łożyska wałeczkowe osadza się w specjalnych obudowach, które pomagają w smarowaniu, a przy tym znacząco stabilizują działanie całej konstrukcji.  Łożyskowanie dużych wałów, z reguły odbywa się przy zastosowaniu specjalnych osad łożyskowych. Tylko i wyłącznie dzięki takim osadom oraz obudowom, możliwe jest właściwe nasmarowanie łożyska oraz dostosowanie go do potrzeb indywidualnych maszyny lub urządzenia.

Łożysko liniowe w obudowie firmy SKF

Łożysko liniowe w obudowie firmy SKF

Wiele łożysk musi być również dodatkowo smarowane zewnętrznie, a odpowiednia obudowa znacząco to ułatwia. Co prawda nowoczesne optima łożyska posiadają znacznie lepsze i bardziej efektywne właściwości smarne, jednak i tak przy łożyskowaniu bardzo dużych wałów czy też osi muszą być prawidłowo osadzane. W ostateczności, można je również osadzać na specjalnych klejach lub specjalistycznych podkleinach, co jednak może znacząco zmniejszyć odporność na obciążenia osiowe łożyska, a nawet spowodować jego wypadnięcie z otworu lub obszaru łożyskowanego. Lepiej jest więc zastosować odpowiednią oprawę łożyskową lub też specjalną osadę.

Leave a comment

Your comment

Łożyska liniowe is powered by WordPress | Entries (RSS) and Comments (RSS)|