Łożyska liniowe Typy i rodzaje łożysk liniowych

Łożyska z tworzyw sztucznych

Coraz większą popularnością na rynku maszynowym i automatyki cieszą się między innymi nowoczesne technologie w postaci specjalistycznych łożysk wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Oczywiście łożyska tego typu mogą być użytkowane i stosowane w pewnym ograniczonym obszarze, nie są przystosowane do olbrzymich przeciążeń, jednak ze względu na swoją funkcjonalność, wysoką jakość i wygodę stosowania, mogą być z powodzeniem uwzględniane tam, gdzie do tej pory łożysko nie było poddawane wysokim obciążeniom.

Łożyska z tworzyw sztucznych

 

Oczywiście łożyska z tworzyw sztucznych to nie są łożyska wysokoobrotowe, mogą być stosowane do łożyskowania osi oraz wałków, które obracają się z pewną ograniczoną prędkością. Niemniej jednak budowa łożyska ślizgowego pozwala nie tyko na jego łatwe zastosowanie, ale również pozwala na zaniechanie dodatkowej konserwacji. Dzięki specjalistycznym materiałom, te nowoczesne łożyska optima posiadają właściwości samosmarowe.

Oznacza to, że są w pełni przystosowane do pracy w trudnych warunkach, gdzie nie ma dostępu operator lub konserwator czy też dostęp ten jest wyjątkowo utrudniony. Dzięki temu można stosować je wewnątrz korpusów mechanicznych, gdzie żadne inne łożyska wieńcowe nie miałyby możliwości działać, a sama ich konserwacja byłaby niemożliwa, ze względu na konieczność rozbierania całego korpusu, lub też bardzo mocno utrudniona.

łożyska

Zastosowanie łożysk z tworzyw sztucznych jest zatem podyktowane taką potrzebą.

Co więcej, ciągłe badania związane z ich unowocześnianiem oraz rozwijaniem, wiążą się również z poprawianiem właściwości smarnych i technicznych oraz wytrzymałościowych. Dzięki tym aspektom, łożyska tego typu zyskują nie tylko w odniesieniu do obszaru ich stosowania, ale również w odniesieniu do wzrastającej ich funkcjonalności.

Comments (1)

Baryła1 października, 2015 at 12:46 pm

Należało też wspomnieć o ważnej cesze, jaką jest opór elektryczny takiego łożyska.

Leave a comment

Your comment

Łożyska liniowe is powered by WordPress | Entries (RSS) and Comments (RSS)|